Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: 0212 351 02 00
0533 963 44 07

Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe Kulak nedir?
Kepçe kulak kafamız ile kulağımız arasındaki açıklığın normalden farklı olmasına denir. Normalde bu açıklık 20 – 25 derece civarındadır. Bu açının 20 – 25 dereceden fazla olması durumunda kepçe kulaktan bahsedilebilir.

Kulak gelişimi ne zaman tamamlanır?
Kulak gelişiminin %85 i 4 yaşına kadar tamamlanır. Kalan gelişim ise yaklaşık 6 Yaş civarına kadar sürer.Bu zaman içinde bir taraftan kafa çapı değişirken daha az bir oranda da kulak boyutları büyümeye devam eder.

Diğer Kulak deformiteleri nelerdir?
Microtia –Anatia : Dış kulağın doğuştan hiç oluşmaması yada küçük ve az gelişmiş olmasıdır.
Macrotia :Kulağın normalden büyük olmasıdır.
Constricted ear : Helix adını verdiğimiz kulak kıvrımının çapının kısalması sonucu oluşan deformitedir.
Stahls ear :Kulağın üst arka kısmında fazladan bir sırt ,dayanıksız ve yumuşak bir kıkırdak olmasıdır.
Criptotia :Kulağın üst kısmının bir bölümünün deri altına gömülü olması yada kulakta tumör yada kazalar sonucu oluşan deformitelerdir.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?
Biz plastik cerrahlar olarak sıklıkla sizlerden gelen yorumlar eşliğinde çocukluk çağında ilkokula başlamadan önce bu operasyonu önermekteyiz. Burada kararı etkileyecek en önemli faktör çocuğun psikososyal gelişimidir.Dolayısıyla okul öncesi dönem en uygun dönemdir diyebiliriz.

Yenidoğan bebeklerde kepçe kulak ameliyatsız düzelirmi?
Doğumdan sonra eğer bebekte kepçe kulak farkedilirse, ilk 1- 2 aylık dönemde
Anneden geçen hormonların etkisiyle
etkisi ile kıkırdaklar yumuşaktır ve şekil verilebilir. Bu dönemde doktor kontrolü ile uygulanabilecek özel üretilmiş iplik – bant gibi yöntemler splint, bant gibi uygulamalar yada şapka tenisçi bantı gibi yöntemlerle kepçe kulakta düzeltme sağlanabilir.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?
Yaklaşık 1-2 saat süren bir ameliyattır. Lokal anestezi ,sedasyon yada genel anestezi altında yapılabilir.
Operasyon esnasında kısmı kulak yapısına bağlı olarak fazla kıkırdağın çıkartılıp yeniden şekillendirilmesi, greft ile rekonstrüksiyon , gibi işlemlerden biri yada birkaçı uygulanabilir.
Kıkırdakların alması istenen şekli verildikten sonra özel ipliklerle kulağın kendiiçinde ve kulak ile kulak arkası kemik zarı arasına (konkamastoid sutur) asma yöntemi uygulanır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Kepçe kulak ameliyatı sonrası 2 – 5 gün sonrası normal hayatınıza tamamen dönebilirsiniz.
Ameliyat sonrası 1 -3 günlük dönemde biraz yoğun olan bir sargının ardından sargılarınızı açarak daha hafif bir bandaj kullanabilirsiniz. (Tenisçi bandı gibi) Ameliyat sonrası bu bandı yaklaşık 3 hafta süreyle takmanızı isteriz.