Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe Kulak nedir?
Kepçe kulak kafamız ile kulağımız arasındaki açıklığın normalden farklı olmasına denir. Normalde bu açıklık 20 – 25 derece civarındadır. Bu açının 20 – 25 dereceden fazla olması durumunda kepçe kulaktan bahsedilebilir.

Kulak gelişimi ne zaman tamamlanır?
Kulak gelişiminin %85 i 4 yaşına kadar tamamlanır. Kalan gelişim ise yaklaşık 6 Yaş civarına kadar sürer.Bu zaman içinde bir taraftan kafa çapı değişirken daha az bir oranda da kulak boyutları büyümeye devam eder.

Diğer Kulak deformiteleri nelerdir?
Microtia –Anatia : Dış kulağın doğuştan hiç oluşmaması yada küçük ve az gelişmiş olmasıdır.
Macrotia :Kulağın normalden büyük olmasıdır.
Constricted ear : Helix adını verdiğimiz kulak kıvrımının çapının kısalması sonucu oluşan deformitedir.
Stahls ear :Kulağın üst arka kısmında fazladan bir sırt ,dayanıksız ve yumuşak bir kıkırdak olmasıdır.
Criptotia :Kulağın üst kısmının bir bölümünün deri altına gömülü olması yada kulakta tumör yada kazalar sonucu oluşan deformitelerdir.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?
Biz plastik cerrahlar olarak sıklıkla sizlerden gelen yorumlar eşliğinde çocukluk çağında ilkokula başlamadan önce bu operasyonu önermekteyiz. Burada kararı etkileyecek en önemli faktör çocuğun psikososyal gelişimidir.Dolayısıyla okul öncesi dönem en uygun dönemdir diyebiliriz.

Yenidoğan bebeklerde kepçe kulak ameliyatsız düzelirmi?
Doğumdan sonra eğer bebekte kepçe kulak farkedilirse, ilk 1- 2 aylık dönemde
Anneden geçen hormonların etkisiyle
etkisi ile kıkırdaklar yumuşaktır ve şekil verilebilir. Bu dönemde doktor kontrolü ile uygulanabilecek özel üretilmiş iplik – bant gibi yöntemler splint, bant gibi uygulamalar yada şapka tenisçi bantı gibi yöntemlerle kepçe kulakta düzeltme sağlanabilir.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?
Yaklaşık 1-2 saat süren bir ameliyattır. Lokal anestezi ,sedasyon yada genel anestezi altında yapılabilir.
Operasyon esnasında kısmı kulak yapısına bağlı olarak fazla kıkırdağın çıkartılıp yeniden şekillendirilmesi, greft ile rekonstrüksiyon , gibi işlemlerden biri yada birkaçı uygulanabilir.
Kıkırdakların alması istenen şekli verildikten sonra özel ipliklerle kulağın kendiiçinde ve kulak ile kulak arkası kemik zarı arasına (konkamastoid sutur) asma yöntemi uygulanır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Kepçe kulak ameliyatı sonrası 2 – 5 gün sonrası normal hayatınıza tamamen dönebilirsiniz.
Ameliyat sonrası 1 -3 günlük dönemde biraz yoğun olan bir sargının ardından sargılarınızı açarak daha hafif bir bandaj kullanabilirsiniz. (Tenisçi bandı gibi) Ameliyat sonrası bu bandı yaklaşık 3 hafta süreyle takmanızı isteriz.


Mare Clinic ONLİNE DANIŞMA FORMU

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

op.dr Asu Deniz Burhanoğlu kimdir?

op.dr Asu Deniz Burhanoğlu kimdir?

Estetik Cerrahi uzmanlığının Avrupa denkliği olan ve  UEMS (Union Européenne de Médecins Spécialistes) kuruluşu olan EBOPRAS sertifikasını 2008 yılında Brüksel’de yapılan yazılı sınavı, 2009 yılında Almanya-Aachen’da yapılan uygulamalı sınavı başarı ile geçerek almaya hak kazandım. EBOPRAS sertifikası alan sınırlı sayıda Türk cerrahlardan biri olup 2009 yılından bu yana EBOPRAS FELLOWU unvanını taşımaktayım.

2011 yılında Özel Mecidiyeköy Çevre Hastanesi Estetik Cerrahi biriminde çalışmaya başladım. 2014 yılında Etiler’de Mare Estetik Kliniği’ni kurdum.

Göğüs büyütme estetiği

Göğüs büyütme estetiği

Meme Protezleri
Günümüzde estetik cerrahi ve silikon teknolojilerindeki başarılı gelişmeler sayesinde daha doğal görüntüleri elde etmek artık mümkün. Aklınızı karıştıran ve kendinizi kötü hissetmenize neden olan küçük göğüsleri , destekli çamaşırlarla yada başka malzemelerle büyütme ihtiyacınız, sadece 1 saat süren kısa bir ameliyat sonrasında bütün bunları ortadan kaldırabilmektedir.

Meme büyütme, günümüzde artık en sık uygulanan estetik ameliyatlar içinde yer almaya başlamıştır.

Burun Estetiği Rinoplasti

Burun Estetiği Rinoplasti

Bir diğer yandan burun akciğerlerimize taşınan havanın ilk geçtiği noktadır ve bu geçişteki sorunlar kişinin tüm organlarını etkileyebilecek öneme sahiptir. Normal şartlarda her iki burun deliğinden giren hava her iki bronşa trekea adını verdiğimiz soluk borusu yolu ile bağlanır ve sağ burun deliğinden giren hava büyük oranda sağ akciğerimize, sol burun deliğinden giren hava ise büyük oranda sol akciğere gider.

Bu anatomik bilgilerden yola çıkarak burun tıkanıklığınız zamanla akciğer ve kalp gibi organlarınızın çalışmasını etkileyecektir.

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın bölgesi şikayetleri kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu şikayetlerin büyük kısmı doğum sonrası ya da aşırı kilo vermeye bağlı olarak oluşan kas zayıflamaları ve yerleşmiş inatçı yağ dokusuyla birlikte cilt sarkmalarıdır. Bu tür durumlarda egzersiz ya da diyet yapmak sonuç vermeyecektir. Tam bu noktada estetik cerrahi devreye girer.

Uygulanabilecek ameliyat üç tiptedir.
1) Karın germe (Abdominoplasty)
2) Mini Karın germe ( Mini abdominoplasty )
3) Karın Liposuction

Popo Estetiği Önceleri en çok Güney Amerikada uygulandığı için bu ismi almıştır. Ancak günümüzde Türkiye’de sıklıkla uygulanan hale gelmiştir.

DETAYLI BİLGİ AL