Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: 0212 351 02 00
0533 963 44 07

Burun Estetiği Rinoplasti

Ülkemizde ve dünyada en sık yapılan estetik operasyondur. Yüzümüzün tam orta noktasında yeralan burun estetik açıdan bakıldığında tüm dikkatleri farkında olmadan üstüne toplayan bir organımızdır. Yapılan bir araştırmaya göre insanlar birbirleri ile karşılaştıklarında çok bilinenin aksine öncelikle gözlerine değil burunlarına dikkat etmektedirler. Ancak bu 1 -2 saniyelik bakış tamamen bilinç dışı olarak gerçekleşir.

Burun estetiğinde ne gibi işlemler yapılabilir ?
Bir diğer yandan burun akciğerlerimize taşınan havanın ilk geçtiği noktadır ve bu geçişteki sorunlar kişinin tüm organlarını etkileyebilecek öneme sahiptir. Normal şartlarda her iki burun deliğinden giren hava her iki bronşa trekea adını verdiğimiz soluk borusu yolu ile bağlanır ve sağ burun deliğinden giren hava büyük oranda sağ akciğerimize, sol burun deliğinden giren hava ise büyük oranda sol akciğere gider.
Bu anatomik bilgilerden yola çıkarak burun tıkanıklığınız zamanla akciğer ve kalp gibi organlarınızın çalışmasını etkileyecektir.

Burun tıkanıklığı sebepleri nelerdir? Septum deviasyonu nedir? Nasıl tedavi edilir?
Burun içinde orta hatta yer alan septum adını verdiğimiz her iki burun deliğini birbirinden ayıran önde kıkırdak arkada kemikten oluşan yapınız eğri olmasına septum deviasyonu adını vermekteyiz. Bu durum cerrahi yöntemler ile tedavi edilen nefes problemlerinin başında gelir. Rinoplasty ameliyatı ile beraber yada tek başına yapılabilir.

Eğrilik derecesine bağlı olarak,
* Eğik olan kısım çıkartılabilir.
* Eğik olan kısım onarılabilir, açısı düzeltilebilir.
* Eğik olan kısım çıkarıldıktan sonra kıkırdak greftleri (yama) ile rekonstrüksiyon gibi işlemler uygulanabilir.

Eğer burnunuzda septum deviasyonu var ve aynı zamanda burun şeklinde de değişiklik istiyorsanız burun estetiği ve deviasyon ameliyatını Plastik cerrahi uzmanı olarak aynı anda olmanızı önermekteyiz. Çünkü deviasyon düzeltilmesi aslında bir rekonstrüksiyon yani yeniden yapılandırma ameliyatıdır .Bu ameliyat ise Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmanlık konusudur.

Konka hipertrofisi (Burun etlerinin şişmesi)
Çok sık karşılaştığımız bu durum burun her iki iç yan duvarlarında normalde 3’er tane sağlı sollu olmak üzere yerleşmiş olan kan duvarlarından zengin olan yapının çeşitli sebeplerle büyüyüp şişmesi ve solunum yolunu tıkaması olayıdır. Sıklıkla deviasyona eşlik eden bir durumdur.
Tedavisi şiş olan konkaların radyofrekans yöntemi ile küçültülmesi esasına dayanır.Bazı durumlarda altına yerleşik olan konkal kemik yapılarının alınması yada pozisyonunun değiştirilmesi şeklindedir.

Burun ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?
Yüz kemikleri gelişimi 18 yaş civarında tamamlanmış olur. Bu nedenle herhangi bir burun estetiğinin bu yaştan önce yapılmasını genel olarak önermemekteyiz. Ancak ileri derecede septum deviasyonu gibi kişinin sağlığını olumsuz ve ciddi yönde etkileyen bir durumda ameliyat yaşı daha erkene çekilebilir.

Estetik Burun ameliyatında teknikler nelerdir?
Açık ve kapalı olmak üzere 2’ye ayrılabilir.

Açık rinoplasty hakkında..
Burun ucu ile dudak başlangıcı arasındaki kolumella adını verdiğimiz bölgeden minik bir kesi ile ulaşarak yapılan ameliyat tekniğidir. Burun ucu şekillendirme ve emik çıkıntılarına müdahele bu giriş ile uygulamaktadır.

Kapalı Rinoplasti hakkında..
Burun iç yüzeyinden mukaza adına verdiğimiz bölgeden yapılan kesi ile bu yapılara ulaşılarak gerçekleştirilen ameliyattır. Burun derisinde herhangi bir iz kalması söz konusu değildir.

Her iki tekniğinde kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.